Պատերազմի ապոթեոզ, Գոհար Սմոյան, Սարգիս Հովհաննիսյան
Մեր նախագծի մոտիվացիան մի երիտասարդ զինվորի մտորումներն էին, որ մասնակցել էր ապրիլյան պատերազմին և ողջ-առողջ վերադարձել`հավուր պատշաճի իրականացնելով իր պարտքն առ  հայրենիք:
Դատարկեցեք ձեր փամփուշտները դաշտերի մեջ… բայց ոչ մարտի: Գտնել զենքի պոեզիան`փամփուշտների ռիթմից օտարված. կարմիր արյան «հնչյունները» 1 րոպեում 40 կրակոց չէ այլևս, արյան և խեղված մաշկի փոխարեն՝ նրա կատարյալ տրանսֆորմացիան  ամենադժգույն երաժշտությունն է. արձակեք ձեզ … կրակոցներ …
Ապրիլյան պատերազմի մասնակից զիվոր
«Պատերազմի ապոթեոզ» արվեստային  նախագիծը կարեւոր ազդակ է հասարակության համար, որտեղ քննարկվում են բազմաթիվ գլոբալ հարցեր: Այն հնարավորություն է տալիս դուրս գալ անտարբերությունից, բարոյական կամ հուզական անզգայացումից, որը բնորոշ է ժամանակակից հասարակությանը: Նույնիսկ եթե այդ զգացմունքները զայրույթ եւ անզորություն են, նախագիծը օգնում է բացահայտել կոլեկտիվ անգիտակից վիճակում: «Պատերազմի ապոթեոզ» նախագծը իրենից ներկայացնում է արվեստային օբյեկտ, որի ներիմաստն ավելի կամրապնդվի ընթացքում՝ մարդկանց ինտերակտիվ մասնակցությամբ: Օբյեկտը շախմատի խաղադաշտն է, որի վրա շախմատի խաղաքարերի փոխարեն դասավորված են չարձակած պարկուճներ: Արվեստի դաշտում վաղուց են փորձեր արվում՝ կրակած փամփուշտները վերածելով ծաղիկների և կամ զարդերի՝ «մեղմել» պատերազմական իրավիճակը, բայց, այնուամենայնիվ, ավելի կարևոր է դեռևս մեկնարկի սպասող ռազմամթերքի գործունեությունը կանխելը: Նախագծի ընթացքում մարդիկ կմոտենան և կփորձեն «խաղալ» շախմատ, որտեղ սև և սպիտակ խաղաքարերի  փոխարեն միևնույն փամպուշտներն են. մարդկանց կտրվի ընտրության հնարավորություն` մտնել խաղի մեջ, կամ`ոչ: Խաղացողների համար խրթին իրավիճակ կստեղծվի, քանի որ խաղաքարերը նույնն են, և դժվար է տարբերել միմյանցից՝ այսինքն «իմ ու քո» չկա այս դեպքում: Ամեն դեպքում խաղի «հաղթողը» պարտված է: Նախագիծը շրջելու է Հայաստանի երեք քաղաքներով`Գյումրի, Երևան և Շուշի, և երեք քաղաքի բնակիչներն էլ ինտերակտիվ մասնակցություն կունենան այդ խաղին: Նախագծի ավարտին՝ շախմատի խաղադաշտը, որի վրա արդեն ամրացված կլինեն պարկուճները`կվերածվի քանդակ-օբյեկտի, որը  կնվիրվի  Արցախին`ի ցույց աշխարհի, որ խաղաղության կոչը, ուղերձը սկսվում է հենց այդտեղից:
Գոհար Սմոյանը ծնվել 1978թ-ի հունվարի 26-ին՝ Գյումրիում։ 1995-2000թթ. սովորել և ավարտել է Գյումրի  քաղաքի Մ. Նալբանդյանի անվան  մանկավարժական ինստիտուտի կենսա-քիմիա բաժինը, 2000-2006թթ.՝ Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի Գյումրու մասնաճյուղի գծանկարչության /գրաֆիկայի/ բաժինը։ 2008թ-ից սկսած աշխատում է ԵԳՊԱ-ի /այժմ՝ ՀԳՊԱ/ Գյումրու մասնաճյուղում՝ դասախոս։ Որպես արվեստագետ աշխատում է տարբեր արտահայտչամիջոցներով՝ տեսողական արվեստի, երաժշտության, վիդեո և այլ մեդիաներով ժամանակակից արվեստի դաշտում։
Մասնակցել է խմբակային և անհատական ցուցահանդեսների, արվեստի փառատոների, արվեստագետների փոխանակման ծրագրերի՝ Հայաստանում, Ռուսաստանում, Թուրքիայում, Ֆրանսիայում, Լեհաստանում, Ավստրիայում, Հոլանդիայում, Գերմանիայում։ Համադրել է մի շարք նախագծեր՝ սոցիալ-կրթական, տնտեսական-քաղաքական ուղղվածությամբ՝ Սպիդին նվիրված 22-րդ միջազգային գիտաժողով՝ արվեստ-առողջություն համատեքստի շրջանակներում, Ամստերդամ, Հոլանդիա՝ 2018թ., Համակարգողների, համադրողների ֆորում՝ ուրբանիստական  ոլորտի շրջանակներում, Գերմանիա, Բեռլին՝ 2017թ., Հայաստանի «Ստանդարտ» ժամանակակից արվեստի տրիենալե /համդրող՝ Ադելինա վոն Ֆուրստենբերգ/՝ 2017թ., Խմբակային ցուցահանդես, Մեց, Ֆրանսիա /9 պատկերասրահ, 2016թ.՝ «Այպես, ինչպես ուզում է» խորագրով  անհատական ցուցահնդես, Բեռլին հիվանդանոցին կից 25 Գալերի, Գյումրի, Հայաստան՝ 2016թ., «Ալեքսանդրապոլ-Լենինական-Գյումրի» Մոսկվայի՝ Հայսատանի ազգային մշակութային պատկերասրահ, Ռուսաստանի Դաշնություն՝ 2016թ., Սփյուռքահայ նկարիչների ցուցահանդես, Դիարբեքիր, Թուրքիա՝ 2016թ., Բենետտոնի շրջանակում խմբակային ցուցահանդես /Վենետիկ՝ 2015թ., ՆՓԱԿ-ի ամենամյա ալտերնատիվ արվեստի փառատոն, Երեւան, Հայաստան՝ 2014թ.։
Սարգիս Հովհաննիսյան – նկարիչ, համադրող
Սարգիս Հովհաննիսյանը ծնվել է 1983թ-ի հոկտեմբերի 28-ին՝ Գյումրիում, այժմ ապրում և ստեղծագործում է Երևանում։
2000-2006 թթ. սովորել և ավարտել է Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի Գյումրու մասնաճյուղի գրաֆիկայի բաժինը։
2013- 2019թթ. աշխատել է ԵԳՊԱ-ի /այժմ՝ ՀԳՊԱ/ Գյումրու մասնաճյուղում՝ որպես դասախոս։ 2019թ-ից աշխատում է Երևանում՝ Նիկոլայ Նիկողոսյան մշակութային հիմնադրամում՝ որպես փոխտնօրեն։
Սարգիս Հովհաննիսյանը ստեղծագործում է տարբեր արտահայտչամիջոցներով՝ վիդիո-արտ, գրաֆիկա, ինստալյացիա և այլ արվեստային ձևաչափերով։
Մասնակցել է տարբեր ցուցահանդեսների՝ խմբակային, անհատական, արվեստի փառատոների, արվեստագետների փոխանակման ծրագրերի, միջազգային բիենալեների Հայաստանում, Հունգարիայում, Լեհաստանում, Գերմանիայում, Ավստրիայում, Ֆրանսիայում, Թուրքիայում, Ռուսաստանում, Ուկրաինայում, Մոլդովայում, Լատվիայում, Վրաստանում։  Իրականացրել է նաև բազմաթիվ համադրողական նախագծեր։
2019թ.՝ «Ստվերներից դուրս» Նորարար Փորձառական Արվեստի Կենտրոն, Երևան, Հայաստան    2019 թ.՝  8-րդ Գրաֆիկայի միջազգային ռեզիդենցիա, Մարկ Ռոտկոյի արվեստի կենտրոն, Դաուգավպլիս, Լատվիա, 2018 թ.՝ «Անհնարին ընտրության հնարավորություն» – Ժամանակակից արվեստի թանգարան, Երևան, Հայաստան, 2017թ.` Անտիկոռուպցիա – միջազգային պաստառ, ՀԲԸՄ, Երևան, Հայաստան, 2016թ.՝ CIVIC LAB MEDIA – OSTRALLE016 Դրեզդեն, Գերմանիա, 2016 թ.՝ «5-րդ հարկ»- Բոթեգա պատկերասրահ, Մեց, Ֆրանսիա 2015թ.՝ Կուլտուր-Կոնտակտ միջազգային արվեստի ռեզիդենցիա, Վիեննա, Ավստրիա, 2015թ.՝ «Դոմիկ-քաղաք» Էմիլի Արեգակ կենտրոն, Գյումրի, Հայաստան, 2015թ.` Biennale Di Venezia – Վենետիկ, Իտալիա,  2008–2012թթ. Գյումրու միջազգային բիենալե, Հայաստան:

“Crisis” is an international word which has a quite interesting chain of explanation: decision, turning point, revolution, times of changing reality, a twist, situation where tools to fulfill goals become not adequate resulting in unpredictable situations and issues. When analyzing crisis from social-political, and socio-economic perspective, it appears to be the state of desperateness -a wall. And upon realizing the presence of crisis, also purposefulness and a will to destroy that wall. Crisis in a country immediately affects an individual, who at that state of being, will rely on foreign states rather than his/her country. The way crisis plays with an individual, the same way when realizing, an individual plays with it. Unfortunately, the positive and encouraging wave of post-revolution mood did not involve in its solutions for getting out of a war crisis that has been going on in Armenia since the 1990s and has no recorded any positive progress. We have not been able to get rid of the most important and almost unchanged crisis – the war crisis. The “lack” of real peace is a big issue, also in the whole world. With our creative team, we will try to present a project which is essential and necessary for our country’s peace as well it integrates the whole world and can be called the most impactful message for peace.
The motivation for our project was thought of a young soldier, who had participated in the April War and had come back without any injuries perfectly performing his duties to his homeland.
Unload your bullets in the fields…not in the battlefield. Find the poetry of weapons, alienated from the rhythm of the bullets; the “sounds” of the red blood are not 40 gunfire in one minute, its a perfect transformation, in place of blood and distorted skin is the worst music….let yourself go…shootings.
April War Participant
“War Apotheosis” art project is an essential pulsation for a society which will discuss various global issues. It gives an opportunity to get out of ignorance, moral, or emotional numbness, which is typical to contemporary society. Even if emotions are anger and powerlessness, the project helps to explore it from a collective unconscious state.
“War Apotheosis” represents an art object, and the inner meaning of it will be more consolidated when people interactively participate. The object represents a chessboard which instead of chess pieces, there are cartridges. In the field of art, there have been experiments with bullets that have been transformed into jewelry or flowers for a long time, which try to often the state of war but it is more critical to prevent ammunition from functioning. During the project, people will try to “play” chess where instead of black and white chess pieces, there are similar bullets. People will be allowed to choose either to play or not. The ones who choose to play will be in a difficult situation since the chess pieces are the same, and it is difficult to differentiate from each other, and there is no “mine and yours.” Anyways the “winner” of the game loses. The project will travel to three cities in Armenia – Yerevan, Gyumri, and Shushi and the residents of the cities will participate in the game. At the end of the project, the chessboard that will already have the bullets attached to it will become a statue-object and will be given to Artskakh to show the world that the message for peace starts right from there.
Gohar Smoyan was born in 1978, in Gyumri  From 1995-2000 she studied and graduated from M. Nalbandyan pedagogical institute, bio-chemistry department, from 2000-2006 she studied in graphics department at Gyumri branch of Yerevan Academy of Fine Arts. From 2008 she started to work at Yerevan Academy of Fine Arts, Gyumri branch as a professor. As an artist, works with various expressive means: visual art, music, video in modern art.
Participated at group and individual exhibitions, art festivals, artists exchange programs in Armenia, Russia, Turkey, France, Poland, Austria, Netherlands, Germany. She curated some projects in social-educational, economy-political field-22nd international symposium dedicated to AIDS in the framework of art-health context, Amsterdam, Netherland, 2018, Forum of Coordinators and curators in the framework of urban field, Germany, Berlin-2018, Armenia’s “Standart” modern art Triennale (curator Adelina von Furstenberg), 2017 , group exhibition, Metz, France (9 gallery, 2016 “The way it wants” individual exhibition, ), 25 gallery next to Berlin hospital in Gyumri, Armenia, 2016 “Alexandropol-Leninakan-Gyumri” Armenia’s national cultural gallery in Moscow, Russian Federation, 2016, Exhibition of diaspora artists, Diarbekir, Turkey, 2016, group exhibition in the framework of Benetton (Venice, 2015, ) Annual alternative art festival of Armenian Center for Contemporary Experimental Art, Yerevan, Armenia, 2014.
Sargis Hovhannisyan was born in 1983, in Gyumri, lives and works in Armenia.
From 2000-2006 he studied and graduated from graphics department at Yerevan State Academy of Fine Arts, Gyumri branch.
From 2013-2019 he worked in Yerevan State Academy of Fine Arts, Gyumri branch as a professor. Since 2019 he works in Yerevan as a deputy director in Nikolay Nikoghosyan cultural foundation.